Opublikowany przez: Kasia P. 2018-03-02 13:48:43
Autor zdjęcia/źródło: Luteina w ciąży @ Zaprojektowane przez Freepik
Progesteron (luteina to potoczne określenie) jest hormonem płciowym niezbędnym przy zapłodnieniu oraz bardzo ważnym dla utrzymania ciąży. Luteina w ciąży podwyższa sukcesywnie swój poziom, chroniąc w ten sposób dziecko w brzuchu mamy. Progesteron produkuje ciałko żółte w jajniku, a w trakcie ciąży funkcję tą spełnia łożysko. Za wytwarzanie progesteronu odpowiada również kora nadnerczy i ośrodkowy układ nerwowy. Stężenie luteiny wzrasta w 20-22 dniu cyklu menstruacyjnego, dlatego też luteina pomaga regulować cały cykl. Po zapłodnieniu dalej hormon jest wytwarzany.
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy przyjmowanie luteiny w ciąży jest konieczne. Trzeba jednak wiedzieć, że luteina jest dla kobiet w ciąży niezwykle istotna już na samym jej początku, kiedy to przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. To właśnie dzięki luteinie błona śluzowa jest bardziej ukrwiona i grubsza niż zazwyczaj. Na kolejnym etapie ciąży luteina odpowiada za jej utrzymanie do czasu wytworzenia się łożyska i chroni przyszłą mamę przed poronieniem. Potem luteina sprawia, że hamowane są skurcze macicy co również chroni przed poronieniem czy przedwczesnym porodem. Ponadto luteina bierze udział w produkcji hormonów metabolicznych płodu i odpowiada za przygotowanie gruczołów mlecznych do produkcji mleka.
UWAGA! Podczas ciąży poziom luteiny wzrasta prawie stukrotnie. Dopiero przed porodem jej poziom lekko się obniża dzięki czemu dochodzi do silniejszych skurczów i akcja porodowa może być rozpoczęta.
Oczywiście o konieczności przyjmowania luteiny w ciąży decyduje lekarz. Może on zlecić przyjmowanie luteiny w następujących przykładowych sytuacjach:
Jeśli ciężarna ma problemy z wątrobą lub nerkami, wtedy lekarze zalecają dużą ostrożność w przyjmowaniu luteiny, zalecając wówczas stosowanie leku w formie dopochwowej. Nie zaleca się również stosowania luteiny na początku ciąży, bo może to powodować powstanie drobnych wad układu moczowego u dziecka.
Jeśli na pierwszym etapie ciąży ( do 12-13 tygodnia) pojawiają się bóle brzucha, plamienia i skurcze macicy, bardzo prawdopodobnym jest niedobór luteiny. Wówczas lekarz zleci przyszłej mamie jej przyjmowanie w formie dopochwowej lub podjęzykowych tabletek. W ciąży zaawansowanej również progesteron może być stosowany w celu uniknięcia porodu przedwczesnego. Wtedy przyjmuje się go w tabletkach dopochwowych lub zastrzykach.
Wszelkie zagrożenia podczas ciąży są dla przyszłych rodziców bardzo stresujące, dlatego ważne jest w tym czasie poza konsultacjami i odpowiednim stosowaniem hormonów, wzajemne wsparcie i troska.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.